הכן כלבך \חתולך לקיץ

 

הכן כלבך לקיץ
הקיץ כבר כאן ועימו מספר סכנות לחברינו שעל ארבע. להלן פירוט הסכנות הרווחות לבעלי החיים, לא רק כלבים, ודרכי מניעה יעילות.

קרציות:
מה לעשות כל היצורים קטנים כגדולים הם פרי כפיו של הבורא גם אם לנו ישנן התנגדויות וחוסר שביאות רצון. קרציות מעבירות מחלות!  הנפוצה מביניהם היא קדחת הקרציות אצל כלבים או בשמה הלועזי "ארליכיה קניס" (להבדיל מקדחת הבהרות הגורמת לתחלואה באדם).
קדחת הקרציות נגרמת מטפיל של מערכת הדם ממשפחת הריקציה אותו נושאת הקרצייה ואשר אותו היא מעבירה לכלב בזמן סעודת הדם אותה היא מבצעת לקיומה.
סימני המחלה הם חום גבוה, חוסר תיאבון, חוסר חיוניות, חולשה, אנמיה, דימומים במערכות שונות דיכוי מח העצם ועוד. ללא טיפול מתאים המחלה גורמת למוות.
ניתן למנוע את הקדחת ע"י טיפול בכלב בתכשירים מאושרים כנגד קרציות וכדאי להתחיל בטיפול לפני הקיץ כבר באביב ללא צורך לחכות ולראות שאכן יש קרציות על הכלב. במקרים קיצוניים נדרשת הדברת החצר ע"י מדביר מוסמך בלבד.
אגב, מחלת קדחת הקרציות היא מדבקת לאדם אך לא באופן ישיר מהכלב אלא ע"י קרצייה נגועה בטפיל שבחרה דווקא בנו כמקור תזונתי.
פרעושים:
לא ברור מה ייעודם על כדור הארץ אך ללא ספק הם יישרדו אחרינו.
הפרעושים בדומה לקרציות מטרידים את כל בעלי הדם חם וגם הם מעבירים מחלות.
אחת מהן היא "המוברטונלה" בחתולים, טפיל דם הגורם להרס כדוריות הדם, אנמיה קשה, חום, פגיעה בכבד או בשם המוכר "צהבת". מחלה זו גורמת למוות ללא טיפול מתאים. לשמחתנו היא אינה עוברת לאדם.
הפרעושים הם גם נשאים של תולעי הסרט שהם הנפוצים מבין התולעים בקרב כלבים וחתולים בוגרים. הכלב/חתול מנקים עצמם ובכך בולעים את הפרעוש אשר נושא את התולעת, במעי בעל החיים התולעת עוברת ממצב "תרדמה" לבוגר פעיל וזללן.
היצורים הקטנים הללו הם מטרד גם ללא קשר למחלות אותן הם עלולים להעביר, הם עוקצים וגורמים לגרד, זיהומי עור ולפעמים גם לדלקות עור קשות הדורשות התערבות תרופתית.
הפרעושים הם מקור גם למחלת ה"דבר" ולקדחת הבהרות באדם.
גם במקרה זה הדבר הנכון הוא למנוע את נוכחותם ע"י טיפול בכלב ובחתול וגם במכרסמים ביתיים ע"י תכשירים ייעודיים ולהתחיל מוקדם ככל האפשר באביב.
מכת חום:
מכת חום נגרמת כאשר חום הגוף עולה לרמה שמביאה לנזק מערכתי והגוף אינו מצליח לקרר עצמו. הכלבים והחתולים לא מזיעים אלא מקררים עצמם בקירור אויר ע"י התנשפויות והחדרת אויר לריאות, האוויר אמור לקרר את הדם החם אשר הגיע  לריאות משאר המערכות ומשם חוזר לגוף קריר ומצונן במטרה לאסוף שוב חום מהמערכות השונות.  העסק עובד ממש כמו רדיאטור ברכב אך בהבדל קטן, לרדיאטור יש מאוורר אשר מקרר את האוויר החיצוני.
אצל בעלי החיים העסק מסתבך כאשר טמפרטורת הגוף עולה בעקבות פעילות גופנית או חשיפה לשמש ללא צל והטמפרטורה בחוץ גבוהה מאוד,  במקרה זה האוויר הוא כה חם שאינו מצליח לקרר את המערכות, חום הגוף עולה מעל לרמה המותרת ואז מתחילה קריסת מערכות – אי ספיקת כבד וכליות, השפעה על מערכת העצבים, איבוד הכרה, הקאות, קרישת דם בתוך כלי הדם ומוות.
חשוב לזכור:
אין לבצע כל פעילות גופנית בשעות החמות גם לא סתם הליכה לכולבו עם הכלב. מומלץ לטייל עם הכלב לכל מטרה בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב הקרירות צל, צל ועוד צל, המון מים זמינים וקרירים (להחליף לפחות פעם ביום),  לשמור את המים במקום קריר ומוצל וכדאי לשים יותר מצלוחית אחת.
התייבשות:
נגרמת כאשר רמת הנוזלים בגוף יורדת באופן אשר פוגע או לא מאפשר לקיים תהליכים מטבוליים. אנחנו ובעלי החיים עשויים בעיקר ממים, כל התהליכים הכימיים בגוף תלויים במים. כאשר חסרים מים לשתייה וכאשר חם מאוד בחוץ הגוף מאבד נוזלים, בעלי החיים מזיעים במספר מצומצם של אזורים בגוף אך די בכך כדי לאבד הרבה מים, כמו כן, הם מאבדים לחות ונוזלים בזמן ההתנשפות כאשר הם מקררים עצמם. 
התייבשות גורמת להקאות אשר מחמירות את המצב, ערפול או איבוד הכרה, ירידה עד קריסה בתפקודי כליות וכבד ובמקרים קשים מוות.
דרכי המניעה דומות לאלו שהוזכרו קודם במכת חום.
הכשות נחש:
נחשים פעילים בקיץ ומתחילים להתעורר ממש עכשיו.
הנחש הארסי הנפוץ באזורנו הוא הצפע. ארס הצפע גורם לפגיעה בכלי הדם ולבצקות קשות, חשש לחנק, ירידה בתפקודי קרישה, נזק למערכות שונות בגוף ובכך ירידה בתפקודים עד עצירה מוחלטת של הכליות, כבד וכדומה. בנוסף יש נזק במקום ההכשה שעלול לגרום לנמק עורי.
 חשוב לזכור שהנחשים מכישים רק במקרה של בהלה ובדרך כלל ייבחרו להתרחק מאיתנו או מבעלי החיים.
 הכלבים והחתולים מזהים תנועה חשודה ואינם מצליחים להתגבר על סקרנותם, הכלב הולך להריח את האזור ולכן בדר"כ מוכש  באזור האף והפנים בעוד החתול משתמש בגפיים הקדמיות ככלי נשק ולכן בדרך כלל מוכש ברגליו הקדמיות.
במקרה של הכשה יש למנוע פעילות גופנית מוגברת, למנוע סטרס ולרוץ לווטרינר.
דרכי המניעה הן למנוע קינון ע"י ניקוש עשבים בחצר וניקוייה מכל דבר אשר עלול לשמש מקום מסתור (גרוטאות וכדומה). זהירות גם מגדר חיה המניבה פירות הנחשים אוהבים לערוב שם לציפורים או עכברים הבאים להשביע את רעבונם.
לסיכום:
ניסינו בקצרה להעלות על הכתב מספר גורמים המביאים למחלות או פגיעות בבעלי חיים בעיקר במהלך הקיץ ואשר קל מאוד למנוע אותם ע"י הגברת המודעות ומספר פעולות פשוטות לביצוע.
אז זכרו: הדברת מזיקים, המון מים, צל, מנוחה בשעות החמות, ניקוש עשבים וניקיון החצר מחפצים לא נחוצים ושהקיץ יעבור עלינו בשלום.

        
 

 
חדשות האתר

מאמרים מקצועיים
מקרים מיוחדים
פינת האימוצים
הלכו לאיבוד/נמצאו
אתם שולחים

  הרשמה לניזולטר
שם מלא:
אימייל:
   

NTT - בניית אתרים וניהול תוכן

כל הזכויות שמורות ©

BetaGroup - עיצוב אתרים

s